Jesienna wycieczka piątoklasistów

Pogodny jesienny dzień to doskonały moment na podróżowanie, toteż 21 września uczniowie klas 5a i 5c udali się na wycieczkę do Rogalina i Poznania. Pełen atrakcji wyjazd  rozpoczął się od zwiedzania z przewodnikiem pięknej rezydencji Raczyńskich, gdzie uczestnicy nie tylko poznali pomieszczenia znajdujące się na obu kondygnacjach, ale dowiedzieli się również wielu ciekawostek z historii kraju oraz życia dawnych właścicieli pałacu. Podziw wzbudziły zarówno wspaniale odrestaurowane wnętrza, jak i dzieła sztuki znajdujące się w galerii obrazów i w gabinecie londyńskim. Kolejnym punktem programu były warsztaty muzealne „Na ratunek sztuce. O konserwacji zabytków”, które bez wątpienia wywołały najwięcej emocji i zaangażowały wszystkich do samodzielnego działania. Najpierw dzieci wspólnie poznawały tajniki zabiegów konserwatorskich,  dowiedziały się, jak wygląda warsztat pracy konserwatora zabytków, które z pałacowych eksponatów są oryginalne, a które odtworzone, czy nawet – jak cienkie są płatki złota.
Na zakończenie ogromną frajdę sprawiło uczniom wykorzystanie zdobytej wiedzy we własnoręcznej „pracy konserwatorskiej”, czyli pozłacaniu gipsowej figurki aniołka.

Po wizycie w Rogalinie nadszedł czas na pogłębianie wiedzy przyrodniczej w otoczeniu egzotycznej i niezwykle efektownej roślinności, czyli wyjątkowo przyjemny spacer po Palmiarni Poznańskiej. W jej ciepłych i wilgotnych pawilonach dzieci podziwiały różnorodne gatunki flory i fauny, głównie tropikalnej. Poza okazałymi palmami, paprociami, sagowcami i licznymi odmianami kaktusów dużą atrakcją okazały się również kolorowe papugi oraz osobliwe gatunki ryb i żółwi, zarówno w oczkach wodnych, jak i w akwariach.

Wspólna wycieczka piątoklasistów pozwoliła w niecodzienny, a jednocześnie bardzo ciekawy sposób zdobyć mnóstwo nowej wiedzy, a zarazem sprawiła, że słoneczny wtorek upłynął niezmiernie miło.