Wycieczka klasy 4b i 5b
W środę, 23 listopada uczniowie klasy 4b i 5b w ramach programu Poznaj Polskę wyruszyli na niezwykle atrakcyjną wycieczkę.
Pierwszym miejscem na trasie naszego trzydniowego wyjazdu były Wadowice – miejsce narodzin św. Jana Pawła II. Odwiedziliśmy tu dom rodzinny naszego papieża – kamienicę przy ul. Kościelnej 7, w której obecnie działa Muzeum. Nowoczesna, multimedialna wystawa w Muzeum w wyjątkowy sposób ukazuje osobę Papieża, Jego naukę i przesłanie. Muzeum jest swoistą podróżą w czasie i opowieścią o człowieku, który dorastając w niewielkim małopolskim miasteczku, uczył się szacunku, dialogu, otwartości i zrozumienia dla innych kultur; dla którego rozwój duchowy i intelektualny miał ogromne znaczenie. Po zdjęciu grupowym przed Bazyliką Ofiarowania NMP udaliśmy się na degustację słynnych „papieskich kremówek”.
Późnym popołudniem wyruszyliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie zwiedzaliśmy Bazylikę Matki Bożej Anielskiej i Klasztor Bernardynów, jedno z najważniejszych polskich sanktuariów, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.
Celem drugiego dnia wycieczki było królewskie miasto Kraków. Jedno z najstarszych miast i perełka narodowego dziedzictwa kultury; w przeszłości pełnił funkcję stolicy państwa i siedziby królów; obecnie to rozległe miasto położone nad królową polskich rzek – Wisłą. Pierwsze kroki po wyjściu z autokaru skierowaliśmy na Wawel. Idąc bulwarem wiślanym, przywitaliśmy się z legendarnym smokiem wawelskim, którego rzeźba znajduje się przy wyjściu z jaskini. Wzgórze Wawelskie to jedno z najważniejszych miejsc w naszej historii. Od czasów panowania Kazimierza Odnowiciela (XI w.) Wawel był siedzibą naszych monarchów, którzy właśnie w murach Wawelskiego Zamku rozwiązywali ważne problemy polityczne i przeżywali osobiste dramaty. Dwór królewski i katedra biskupia przyciągały największych artystów i najbardziej światłe umysły. Podczas naszego spaceru z panią przewodnik odkrywaliśmy wnętrze Katedry, najważniejszej świątyni w Polsce, która jest miejscem spoczynku polskich królów, bohaterów narodowych, wybitnych poetów i patrona Polski św. Stanisława. Przez stulecia była królewskim kościołem koronacyjnym. Zobaczyliśmy krypty i groby królewskie, weszliśmy na wieżę, na której wisi słynny XVI-wieczny Dzwon Zygmunta. Wreszcie dziedziniec Zamku Wawelskiego ze swoimi wspaniałymi renesansowymi krużgankami z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Na malowniczym Starym Rynku obejrzeliśmy Wieżę Ratuszową, mogliśmy kupić pamiątki w krakowskich Sukiennicach, na własne oczy zobaczyć słynny ołtarz wykonany przez mistrza Wita Stwosza, znajdujący się w Kościele Mariackim, usłyszeć grany z wieży tego budynku hejnał.
Trzeci dzień naszej przygody to przejazd do Wieliczki oraz obowiązkowy punkt programu – Kopalnia Soli „Wieliczka” i Muzeum Żup Krakowskich. Kopalnia Soli „Wieliczka” jest jednym z najstarszych przedsiębiorstw w Europie. Zakładem produkcyjnym była już w XIII wieku, a przez kolejne stulecia dostarczała sól na stoły niemal całej Europy. Ze swym ogromnym dziedzictwem kultury materialnej i bogactwem przyrody nieożywionej podziemna Wieliczka stanowi unikatowy w skali światowej zabytek. W 1978 roku kopalnia wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyprawę pod ziemię odbyliśmy pod opieką przewodnika. Do kopalni schodzi się po ok. 320 stopniach na poziom I (64 m). Na powierzchnię wyjeżdża się windą z poziomu III (135 m). Mieliśmy okazję podziwiać niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Poznaliśmy dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli.
Wycieczka była bardzo ciekawa. Zadowoleni, pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do domów.
Opiekę nad uczniami pełniły: p. Aleksandra Budych, p. Anna Kordus i p. Maria Szczęsna.
[nggallery id=181]