„Dni Energii”

Uczniowie naszej szkoły od 17 października  aktywnie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Dni Energii”  w ramach projektu  EUKI pn.: „Budowanie potencjału współpracy transgranicznej w zakresie efektywności  energetycznej”.

Celem zajęć było uświadomienie młodym ludziom o konieczności podejmowania działań zmierzających ku zahamowaniu postępujących zmian klimatycznych. Nie można oglądać się na „innych”, musimy sami podejmować kroki, aby chronić naszą Planetę! Przyświecała nam myśl zawarta w słowach: „Ziemi nie dziedziczymy po  naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci” (Antoine de Saint-Exupery). Mamy tylko jedną Planetę  Ziemia wobec której postępujemy bardzo nieostrożnie. Atmosfera nie jest wieczna, a my traktujemy ją jako naturalny ściek dla kominów i rur wydechowych. Każdy z nas może zrobić coś, aby przestrzeń w której żyjemy była dobra dla kolejnych pokoleń.

Na zajęciach uczniowie zapoznawali się z pojęciem efektywności energetycznej – na czym ona polega, dlaczego staje się koniecznością. W trakcie stwierdzili, że najtańszą energią jest ta zaoszczędzona. Szukaliśmy sposobów na oszczędzanie jej w codziennym życiu. Zastanawialiśmy się dlaczego odnawialne źródła energii (OZE) są lepsze od naturalnych źródeł. Nie obce są nam pojęcia efektu cieplarnianego, śladu węglowego. Uczniowie klas ósmych mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez panią Martę Kubiak – pracownika Departamentu Zarządzania Środowiskiem i Klimatu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. Pani  Marta przyjęła nasze zaproszenie i przygotowała dla uczniów ciekawą prezentację i przeprowadziła warsztaty pt.: „Dom pasywny jako wynik dekarbonizacji”.

Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, wykonali prezentacje multimedialne o OZE, o oszczędzaniu energii, efekcie cieplarnianym. Bardzo wymowne są również plakaty wykonane przez uczestników spotkań: „Mój sposób na oszczędzanie energii” oraz „Dlaczego warto oszczędzać energię?”.