„Irlandia w szkole” w roku szkolnym 2018/2019
W roku szkolnym 2018/2019 w zrealizowany został projekt pt. „Irlandia w szkole” organizowanym przez Fundację Kultury Irlandzkiej pod patronatem Konsulatu Irlandii w Poznaniu. Zajęcia prowadzone były nieodpłatnie po lekcjach, podczas warsztatów organizowanych w szkole lub w siedzibie TPI. Uczestnikami projektu byli uczniowie klas 2 b, 4 a, 4 b, 4 c oraz 5 b. Koordynatorem projektu była pani Beata Karpińska-Kasztelan.
Dla uczniów klasy 2 b przeznaczony był projekt pt. „Z Seanem przez świat”.
Celem projektu było zapoznanie dzieci z kulturą wybranych krajów i krain anglojęzycznych. Głównym bohaterem projektu była owieczka o imieniu Sean. Z nią dzieci poznawały poszczególne kraje i krainy anglojęzyczne – Irlandię, Anglię, Szkocję i Walię. Każda prezentacja multimedialna była przygotowana w taki sposób, by pokazać dzieciom najbardziej charakterystyczne elementy danego kraju zarówno w aspektach związanych z szeroko rozumianą kulturą jak i geografią, światem fauny i flory, kuchni itd.
Poszczególne zajęcia były poszerzone o warsztaty plastyczne, zajęcia z tradycji związanych ze świętami np. Bożego Narodzenia, z podkreśleniem Dnia św. Patryka.
Każde zajęcia składały się z prezentacji multimedialnej uwzględniającej elementy wyróżniające dany kraj. Prezentacja była przygotowana w taki sposób, by jak najbardziej zainteresować dzieci, a więc nie zabrakło więc w niej filmików prezentujących muzykę, taniec czy sport.
Każde z dzieci otrzymało kolorowankę z głównym bohaterem zajęć czyli Seanem.
Tematy warsztatów:
1. W zielonej Irlandii
2. W krainie chórów i dłuuuuuugich słów -Walia
3. W krainie kiltów i dud – Szkocja
4. Herbatka u królowej – Anglia
Zajęcia odbywały się na terenie szkoły oraz w siedzibie fundacji TPI. Osobą prowadzącą zajęcia była pani Justyna Schramm oraz koordynator projektu pani Beata Karpińska-Kasztelan.
Efektem udziału w projekcie było:
– udział w grach i zabawach językowych,
– zapoznanie uczniów z historią, tradycjami i kulturą Irlandii,
– udział w warsztatach językowych,
– udział w konkursie – Ciekawostki irlandzkie,
– spotkanie z prezesem Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego panią Justyną Schramm-Mazurek,
– otrzymanie czasopism irlandzkich, quizów, plakatów, gadżetów, maskotek,
– podwyższenie kompetencji językowych.