22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi

Obchody tego święta stanowią doskonałą  okazję do upublicznienia stanu naszej Planety. Pierwszy raz obchodzone  było w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce w roku 1990. Wyjątkowe święto ma uświadamiać obywatelom na całym świecie, jak ważne jest dbanie o naszą Planetę, wskazuje problemy, z jakimi musimy się zmierzyć. Jego nadrzędnym celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie i zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej Planety. Wszyscy jesteśmy mieszkańcami Ziemi, wszyscy korzystamy z jej dóbr, każdy z nas powinien zatem czuć się odpowiedzialny za jej stan.
Dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi? Odpowiedź zawarta jest w słowach: Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci – Antoine Marie Roger de Saint- Exupery.
Planeta vs. Plastik to hasło przewodnie Dnia Ziemi 2024 roku. Plastik stanowi jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Obecnie na Świecie produkuje się 450 mln ton plastiku, w 1950 roku było go mniej niż 2 mln ton. Tylko 9 % podlega recyklingowi, 49 % trafia na wysypiska śmieci,19% trafia do odzysku energii przez spalanie, 22 % jest źle zarządzana, czyli trafia na dno mórz i oceanów albo do środowiska naturalnego. Zanieczyszczenie plastikiem ma negatywny wpływ na środowisko naturalne, zdrowie zwierząt i ludzi. Plastikowe odpady zaśmiecają plaże, rzeki, oceany, szkodząc naturalnym ekosystemom wodnym. Aby rozwiązać problem konieczne jest zmniejszenie produkcji, zwiększenie recyklingu i poprawa zarządzania odpadami. Każdy z nas może przyczynić się do rozwiązania tego problemu wybierając produkty z recyklingu, unikając jednorazowych opakowań i segregując odpady.
W ramach obchodów Dnia Ziemi nasi uczniowie brali udział:
–  w  lekcjach  wychowawczych o segregacji odpadów,
– w konkursie plastycznym  pod hasłem: Co jeśli nie plastik? lub Świat bez plastiku,
– w konkursie na ekologiczną torbę – powstały papierowe i z materiału.
Efekty pracy uczniów można podziwiać na wystawie w holu szkoły.