„Irlandia w szkole” w roku szkolnym 2018/2019

W roku szkolnym 2018/2019  w zrealizowany został projekt pt. „Irlandia w szkole” organizowanym przez Fundację Kultury Irlandzkiej pod patronatem Konsulatu Irlandii w Poznaniu. Zajęcia prowadzone były nieodpłatnie po lekcjach, podczas warsztatów organizowanych w szkole lub w siedzibie TPI. Uczestnikami projektu byli uczniowie klas  2 b, 4 a, 4 b, 4 c oraz 5 b. Koordynatorem projektu była pani Beata Karpińska-Kasztelan.

Dla uczniów klasy 2 b przeznaczony był projekt  pt. Z Seanem przez świat”.

Celem  projektu było zapoznanie dzieci z kulturą wybranych krajów i krain anglojęzycznych. Głównym bohaterem projektu była owieczka o imieniu Sean. Z nią dzieci  poznawały poszczególne kraje i krainy anglojęzyczne – Irlandię, Anglię, Szkocję i Walię. Każda prezentacja multimedialna była przygotowana w taki sposób, by pokazać dzieciom najbardziej charakterystyczne elementy danego kraju zarówno w aspektach związanych z szeroko rozumianą kulturą jak i geografią, światem fauny i flory, kuchni itd.

Poszczególne zajęcia były poszerzone o warsztaty plastyczne, zajęcia z tradycji związanych ze świętami np. Bożego Narodzenia, z podkreśleniem Dnia św. Patryka.

Każde zajęcia składały się z prezentacji multimedialnej uwzględniającej elementy wyróżniające dany kraj. Prezentacja była przygotowana w taki sposób, by jak najbardziej zainteresować dzieci, a więc nie zabrakło więc w niej filmików prezentujących  muzykę, taniec czy sport.

Każde z dzieci otrzymało kolorowankę z głównym bohaterem zajęć czyli Seanem.

Tematy warsztatów:

1.  W zielonej Irlandii

2. W krainie chórów i dłuuuuuugich słów -Walia

3.  W krainie kiltów i dud – Szkocja

4. Herbatka u królowej – Anglia

Zajęcia odbywały się na terenie szkoły oraz w siedzibie fundacji TPI. Osobą prowadzącą zajęcia była pani Justyna Schramm oraz koordynator projektu pani Beata Karpińska-Kasztelan.

Efektem udziału w projekcie było:

– udział w grach  i zabawach językowych,

– zapoznanie uczniów z historią, tradycjami i kulturą Irlandii,

– udział w warsztatach językowych,

– udział w konkursie – Ciekawostki irlandzkie,

– spotkanie z prezesem Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego panią Justyną Schramm-Mazurek,

– otrzymanie czasopism irlandzkich, quizów, plakatów, gadżetów, maskotek,

– podwyższenie kompetencji językowych.