Wymiana polsko-niemiecka

„Super cool” – tak wyraziła się o pobycie w Gostyniu jedna z nauczycielek biorących udział w wymianie polsko-niemieckiej uczniów, do jakiej doszło w dniach 24-28 września 2018 r. między szkołą Grund – und Hauptschule w Ottobeuren na Bawarii a Szkołą Podstawową nr 3 w Gostyniu.
Młodzież z niemieckiej szkoły wraz z nauczycielkami była po raz pierwszy w Polsce. Goście spotkali się z Burmistrzem Gostynia Panem Jerzym Kulakiem, zwiedzili Bazylikę, Ratusz oraz zapoznali się z pracą Straży Miejskiej. Uczestniczyli w warsztatach ceramicznych w „Hutniku” oraz zapoznali się z funkcjonowaniem polskiego gospodarstwa rolnego podczas zajęć artystyczno-sportowych w „Łacietej Wsi” w Pogorzeli. Ogromne wrażenie wywarła na nich wycieczka do Wrocławia, gdzie zwiedzili Zoo oraz mieli okazję podziwiać Stare Miasto.
Uczestnicy wymiany z Niemiec poczuli się u nas „jak w domu” i chętnie zostaliby dłużej. Zostały przełamane bariery językowe, nawiązały się nowe przyjaźnie, czego dowodem były łzy podczas pożegnania.
Nad przebiegiem spraw organizacyjnych związanych z wymianą młodzieży czuwały panie: Monika Poświatowska-Gałat oraz Joanna Berger-Dudek.
Miła rewizyta już w maju.