Wycieczka do Puszczykowa

24 października uczniowie klasy  5b i 6b uczestniczyli w wycieczce. Odwiedzili muzeum poświęcone życiu i twórczości podróżnika Arkadego Fiedlera zlokalizowane w podpoznańskim Puszczykowie, w wilii, gdzie  mieszkał i tworzył, a także gromadził eksponaty z podróży .

Arkady Fiedler wybitny pisarz i podróżnik. W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach.

W muzeum wycieczkowiczów  podejmował syn Arkadego Fiedlera. Uczniowie podziwiali  oryginalne eksponaty z Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Azji, m.in.: rzeźby i maski obrzędowe, tam-tamy i inne instrumenty muzyczne, arsenał łuków, włóczni i myśliwskich dmuchawek, trofea ludzkich głów preparowanych przez Indian Hibarów, mnóstwo innych osobliwości. Podziwiali wiele eksponatów reprezentujących faunę odległych kontynentów: najpiękniejsze motyle tropikalne, ogromne pająki ptaszniki, skorpiony, krokodyle i kajmany, piranię w 600 litrowym akwarium. Kolekcję uświetnia bogaty zbiór książek Arkadego Fiedlera.

W parku muzealnym podziwiali wierne kopie w skali 1:1 pomników dawnych kultur, byli we wnętrzu Piramidy i na  statku  Santa Maria.

 Kolejnym punktem wycieczki był Ośrodek Sportowy w Puszczykowie. Tam uczniowie brali udział w licznych konkurencjach survivalowych. Było ciężko, ale dawali radę, pilnie i ambitnie zaliczali kolejne konkurencje. Po zajęciach  odpoczywali jedząc  bułki z  kiełbaską z ogniska. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Rogalin, w którym podziwiali  sędziwe dęby, z których najsłynniejsze są trzy o imionach Lech, Czech i Rus, ich wiek oblicza się na 700 lat.