Czwartoklasiści w Muzeum Pana Tadeusza

28 listopada 2018 r. uczniowie klasy 4 a wraz z wychowawczynią Beatą Karpińską-Kasztelan, Dorotą Kusz-Nawrot oraz panią Renatą Zygmunt w roli przewodnika udali się do Muzeum Pana Tadeusza działającego od kwietnia 2016 r., które jest częścią Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z życiem Adama Mickiewicza i jego dzieła za pomocą gier, interaktywnych aplikacji i prezentacji multimedialnych.
Pani Renata przeniosła dzieci w świat polskiej historii i interpretacji słynnego dzieła Adama Mickiewicza w kontekście społeczno-kulturowym. Pracownicy muzeum natomiast przeprowadzili lekcję muzealną pt. „Kontusze i figatele”, podczas której udostępniono uczniom eksponaty, pamiątki, osobiste zbiory Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Zajęcia te spotkały się z olbrzymim entuzjazmem ze strony młodego odbiorcy, który po raz pierwszy mógł poznać taką formę przekazu informacji.
Nie zakończył się na tym świat przyjemności, bowiem w kinie Nowe Horyzonty uczniowie obejrzeli „Dziadka do orzechów i Cztery Królestwa” – amerykański film fabularny z 2018 roku w reżyserii Lasse Hallströma i Joego Johnstona, na podstawie powieści „Dziadek do Orzechów i Król Myszy” autorstwa E.T.A. Hoffmanna oraz na balecie „Dziadek do orzechów” Mariusa Petipy. Historia, która oparta jest na popularnej baśni zachwyciła tajemniczością dzieci. Film wciągnął i poruszył ich swoim przekazem.
Ostatnim punktem wycieczki był pobyt na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Tradycja jarmarków sięga drugiej połowy XVI wieku. Od początku odbywały się w centralnym punkcie miasta, a celem ich było wprowadzenie do centrum miasta świątecznego elementu, a wiadomo – święta to uśmiech, radość, dobra atmosfera.