Dzień Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka przypada 17 marca. To święto narodowe Irlandii, ale jego obchody wykraczają daleko poza jej granice. Tego dnia świętuje się m.in. w Stanach Zjednoczonych, a także w Polsce. Skąd wziął się Dzień Świętego Patryka, jakie symbole mu towarzyszą i jak się go obchodzi? Na te i na wiele innych pytań uzyskali odpowiedź nasi uczniowie w ramach licznych imprez przeznaczonych dla każdej grupy wiekowej. Uczniowie klas 1-4 obejrzeli spektakl teatralny – „Legenda św. Patryka” w wykonaniu aktorów Teatru u Przyjaciół w Poznaniu. Starsi uczniowie z klas 4-7 uczestniczyli w warsztatach językowych pt. „Św. Patryk – fakty i mity prowadzonych prze panią Justynę Schramm – Mazurek w ramach realizacji projektu „Irlandia w szkole”. Uzyskali oni odpowiedź kim był św. Patryk, skąd pochodził? Gdzie znajdują się najcenniejsze pamiątki i zabytki związane z misją świętego? Dlaczego koniczyna jest trójlistna i dlaczego nie ma węży w Irlandii? Zorganizowano również konkursy w ramach projektu – „Irlandia w szkole” – „Patrykowy clipard” (klasy 7-8) – „Kartka wypełniona nadzieją” (klasy 1-8). Ciekawostką tego święta jest to, iż 17 marca, w rocznicę śmierci św. Patryka, cały świat zmienia się na zielono – i my również przyłączyliśmy się do tej tradycji, dzięki czemu nasza szkoła znalazła się na stronie Konsulatu Irlandii i cały świat może oglądać naszą placówkę. Irlandczycy bawią się, ucztują i uczestniczą w licznych paradach, a ich strój jest oczywiście zielony. Twarze ozdabiają koniczynkami. Zakładają kapelusze…. więc i my znaleźliśmy czas na zabawę. Każdy kto miał ochotę mógł pochwalić się swoim talentem artystycznym, czego dowodem są wspaniałe prace.