Historia na wyciągnięcie ręki
21 października ósmoklasiści wybrali się na jesienną wyprawę, podczas której zwiedzili Międzyrzecki Rejon Umocniony, czyli system fortyfikacji zbudowany przez Niemców przed II wojną światową. Dziś w tunelach znajduje się największa w Polsce „sypialnia” nietoperzy, w której zimuje ponad 30 tys. osobników. Mimo że pod ziemią temperatura nie przekracza 10 st. Celsjusza, zwiedzających doskonale rozgrzewały emocje spaceru w półmroku korytarzy lekko rozświetlonych latarkami. Przewodnik w bardzo interesujący sposób opowiedział nie tylko historię tego miejsca, ale również przytoczył anegdoty związane z fortyfikacjami, które kryją w sobie wiele tajemnic. Wyobraźnię turystów pobudzają szczególnie legendy o kosztownościach i dziełach sztuki znajdujących się w nieodkrytych jeszcze zakamarkach MRU. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pomieszczenia bunkra, w których zostało zrekonstruowane wyposażenie z okresu II wojny światowej. Atrakcją okazała się także krótka przejażdżka oryginalnym wagonem podziemnej kolejki. Natomiast na powierzchni największą uwagę przyciągały zapory przeciwczołgowe, tzw. „zęby smoka”.
MRU to niezapomniane miejsce – nie tylko gratka dla miłośników bunkrów i poszukiwaczy przygód, ale przede wszystkim niepowtarzalna lekcja historii.
Wycieczkę klasową zakończyła wizyta w pobliskim Świebodzinie, gdzie znajduje się Pomnik Chrystusa Króla Wszechświata, który mierzy 36 metrów.
[nggallery id=102]