Wycieczka szóstoklasistów

23 listopada 2017 r. uczniowie klasy 6a wybrali się do Poznania, by uczestniczyć w niecodziennych zajęciach edukacyjnych. Najpierw udali się do siedziby Fundacji Kultury Irlandzkiej, gdzie uczestniczyli w warsztatach, dzięki którym mogli poznać kulturę i tradycje Zielonej Wyspy. Interesująca lekcja przeprowadzona przez panią Justynę Mazurek – Schramm  była źródłem wiedzy o dawnych irlandzkich wierzeniach i obrzędach, do których należał przede wszystkim starożytny festiwal celtycki Samhain, z którego później narodził się Halloween. Było to święto, w czasie którego celebrowano podział roku na dwie połowy: jaśniejszą i ciemniejszą. Tematem zajęć była również powieść „Dracula” autorstwa jednego z najbardziej znanych twórców literatury grozy, urodzonego w Dublinie, Brama Stokera. W tym roku mija 120 lat od pierwszego wydania książki, co jest okazją do przypomnienia nie tylko lektury, ale również jej wielu ekranizacji. Ostatnią część spotkania poświęcono na obejrzenie ekspozycji muzealnej pt: „Śladami św. Patryka”, prezentującej relikty wczesnego chrześcijaństwa w hrabstwie County Down, tam  św. Patryk założył pierwsze gminy. Na wystawie pokazano najstarsze budowle z tego okresu: kościoły, klasztory, okrągłe wieże, święte studnie, krzyże Świętego Patryka, miejsca pochówku i relikwie.

Kolejne spotkanie ze sztuką odbyło się w Muzeum Narodowym, gdzie uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych  pt. „Fałszerze dzieł sztuki”, podczas których dowiedzieli się, czym różni się oryginał od kopii, repliki i reprodukcji. Mieli też okazję wcielić się w poszukiwaczy obrazów: podzieleni na grupy wykonywali zadania, polegające na zidentyfikowaniu obrazu na podstawie jednego puzzla, krótkiego opisu czy nazwiska autora. Po odnalezieniu malowidła należało ułożyć zestaw puzzli przedstawiających to dzieło sztuki. Poszukując wybranych obrazów, uczniowie oglądali także inne płótna, których być może nie dostrzegliby, zwiedzając wystawę w tradycyjny sposób. Była to zarazem znakomita okazja, by polubić wizyty w muzeum.